3x6x10=180
9x5x10=450
2x7x20=280
3x3x40=360
2x2x80=320
3x7x10=210
4x2x100=800
1x6x300=1800 4x6x10=240
3x2x30=150 4x2x70=560 9×2 x10=180
3x6x10=180
9x5x10=450
2x7x20=280
3x3x40=360
2x2x80=320
3x7x10=210
4x2x100=800
1x6x300=1800 4x6x10=240
3x2x30=150 4x2x70=560 9×2 x10=180
418 + 87=505 806 – 27=779
601 + 99=700 804 – 37=767
120+175+254=549 230+480+204=914
240+126+25+78=469 286+423+12+54=775
2․ Հաշվի՛ր գումարը՝ կիրառելով գումարման տեղափոխական հատկությունը։
45+482+55=582 150+172+50+8=380
81+324+16= 421 260+372+40+8=680
3․ Լուծի՛ր խնդիրները։
Տիգրանը պատրաստեց 10 ինքնաթիռ, իսկ Դավիթը՝ 2 անգամ ավելի շատ ինքնաթիռ պատրաստեց: Տղաներն իրենց պատրաստած ինքնաթիռներից 15-ը ներկեցին կապույտ, մնացածը՝ դեղին: Քանի՞ դեղին ինքնաթիռ ներկեցին տղաները:
Լուծում՝10×2=20 10+20=30 30-15=15
Պատասխան՝
Վարդուհին դաշտից քաղեց 17 կակաչ և 9-ով ավելի՝ նարգիզ: Հավաքած ծաղիկներից 23-ը Վարդուհին նվիրեց մայրիկին: Քանի՞ ծաղիկ մնաց Վարդուհու մոտ:
Լուծում՝17+9=26 26
Պատասխան՝
4․ Թվերը գրի՛ր տառերով:
500 – հինգ հարյուր
701 – յոթ հարյուր մեկ
810 – ութ հարյուր տաս
5․ Լրացրո՛ւ պակասող թվերը:
թիվը | հարյուրավոր | տասնավոր | միավոր |
782 | 7 | 8 | 2 |
341 | 3 | 4 | 1 |
704 | 7 | 0 | 4 |
290 | 2 | 9 | 0 |
400 + 3 =403 500 + 2 = 502 241 + 5 =246
400 + 30 =430 500 + 20 =520 241 + 50 =291
300 +400 =700 500 + 200 =700 241 + 500 =741
2․ Նշի՛ր ժամը:
1-ին ժամացույց | առավոտ | Ժ. 11:10 | Ժ. 23:10 |
2-րդ ժամացույց | երեկո | Ժ. 7:20 | Ժ. 19:20 |
3-րդ ժամացույց | առավոտ | Ժ. 8:40 | Ժ. 20:40 |
3․ Լուծի՛ր խնդիրները։
1․Մի ափսեում կա 130 դեղձ, մյուսում՝ 170: Վարդանը ափսեներից վերցրեց 70 դեղձ: Քանի՞ դեղձ մնաց ափսեներում:
Լուծում130+170=300 300-700=230
Պատ.՝230
2․Փողոցի աջ կողմում կա 320 տուն, իսկ ձախ կողմում՝ 4 անգամ պակաս: Քանի՞ տուն կա այդ փողոցի երկու կողմերում միասին:
Լուծում320:4=80 320+80=400 8+400=408
Պատ.՝400
3․Ծառատունկի ժամանակ դպրոցականները տնկեցին 8 ծիրանենի և 50 անգամ շատ խնձորենի: Ընդամենը քանի՞ ծառ տնկեցին դպրոցականները:
Լուծում 8×50=400 8+400=408
4․ Գրիչն արժե 30 դրամ, մատիտը գրիչից 15 դրամով թանկ է: Ռետինն արժե այնքան, որքան գրիչը, իսկ սրիչը ռետինից 20 դրամով թանկ է: Որքա՞ն գումար է հարկավոր 2 սրիչ գնելու համար:
Լուծում․30+15=45 30+20=50 2×50=100
4․ Հաշվի՛ր արտահայտության արժեքը:
6 x 6 + 6 : 6 + 60 : 6 + 42 : 7 + 36 : 6 + 56 : 8 =66
9 x 9 – 4 x 9 – 9 : 9 – 27 : 9 + 63 : 9 + 45 : 9 =53
5․ Հաշվի՛ր։
2 x 7 + 3 x 7 + 5 x 7 = 70 4 x 2 + 6 x 2 + 10 x 2=40
( 2 + 3 + 5) x 7 = 70 (4 + 6 + 10) x 2 =40
20 x 7 – 10 x 7 = 50 60 x 2 – 30 x 2 =180
456+125=581 892-128=764
321+459= 780 567-149=418
564+149=713 548-249=299
12×10=120 254×100=25400
54×10= 540 579×100=57900
12×20= 240 12×200=1400
: 10 | : 100 | |
100 | 10 | 1 |
1000 | 100 | 10 |
2400 | 240 | 24 |
3500 | 350 | 35 |
6000 | 600 | 60 |
7500 | 750 | 50 |
5000 | 500 | 50 |
6 | 12 | 18 | 24 | 30 | 36 | 42 | 48 | 54 | 60 |
3 | 6 | 9 | 12 | 15 | 18 | 21 | 24 | 27 | 30 |
8 | 16 | 24 | 32 | 40 | 48 | 56 | 64 | 72 | 80 |
4 | 8 | 12 | 16 | 20 | 24 | 28 | 32 | 36 | 40 |
21:3= 7 35:7=5
56:8= 36:6=6
5 x 8 x 10 =400 3 x 9 x 10 =270
3 x 2 x 20 = 120 4 x 2 x 60 =480
ա) 1 կգ խնձորն արժե 300 դրամ, իսկ 1 կգ տանձը՝ 200 դրամ: Որքա՞ն դրամ պետք է վճարել 2 կգ խնձոր և 2 կգ տանձ գնելու համար:
Լուծում2X300+2X200=1000
Պատասխան՝1000
բ) Որքա՞ն դրամ պետք է վճարել 6 տուփ ջրաներկի և 8 վրձինի համար, եթե 1 տուփ ջրաներկն արժե 500 դրամ, իսկ 1 վրձինն արժե 60 դրամ:
Լուծում6X500=3000
Պատասխան՝60X8
Լուծի՛ր խնդիրները:
Աննան ունի 400 դրամ: Էվան 100 դրամով քիչ գումար ունի: Ինչքա՞ն գումար ունեն Աննան ու Էվան միասին:
Լուծում՝400-100=300 300+400=700
Պատասխան՝700
Վարդուհին ուներ 900 դրամ: Նա 500 դրամը տվեց Արամին, և Արամն ունեցավ 700 դրամ:Սկզբում ինչքա՞ն գումար ուներ Արամը:
Լուծում՝700-500 =200
Պատասխան՝200
1, Առակից դուրս գրի՛ր այն քառատողը, որտեղ կա՝ չորանա, զորանա,ունենամ, գիրանամ բառերը:Չորանում է` չորանա,
Ինձ ի՞նչ օգուտ` զորանա,
Միայն կաղին ունենամ,
Ուտեմ, պառկեմ, գիրանամ:
2.Գրի՛ր բառեր, որոնք սկսվում են օ և ո տառերով:oրօրօց,օղակ,օդամդիչ,օդապարիկ,օդաչու,օղի,օղ,ոզնի,ոտք, ոսկի,
3.Նախադասությունը լրացրո՛ւ:
Իմ գնդակը գլորվում է, որովհետև ։
Ընկերս եկավ մեր տուն, որ կինո հայենկ։
Թռչունները չվում են տաք երկրներ, որովհետև ձմեռ է։
Posted in Uncategorized | Leave a comment
2.Գտրի՛ր տրված բառերի նույն իմաստն ունեցող բառերը և տեղադրի՛ր
համապատասխան տեղում՝ զվարթ, արփի, ներկել, խոշոր, ողջույն:
արև__Արփն_____ բարև___ողջույն__________
9
մեծ__խոշոռ______ ուրախ__զվարթ__________
թաց__խոնավ_____ գունավորել_____ներկել__
3.Գտրի՛ր տրված բառերի հակառակ իմաստն ունեցող բառերը և
տեղադրի՛ր համապատասխան տեղում՝ անխելք, զով, խավար, մանուկ,
սև, անգույն։
լույս_խավար___ գունավոր___անգույն_
շոգ__զով___
ծեր_____մանուկ_____
սպիտա-ս կ խելացի____անխելք___
4.Գրի՛ր անուններ, որոնք սկսվում են Օ կամ Է տառով:Օնիկ,Օլյա,Օֆելյա,Էլինա,Էմանուել
5.Հետևյալ բառերով նախադասություններ հորինի՛ր:
օգտակար, արդուկ, ձվածեղ, ծիածան Մայրիկ մյացրած թողեց արդուկ։ Մայրիկ համեղ ձվաձեղ պատրաստեց։ Անձրևից հետո ծիածաբ բացվեց
6.Շարունակի՛ր նախադասությունը:
Անտառում կար մի մեծ ծառ, որն ուներ…տերևներ…….:
Ոզնին որոշեց գլորվել, որովհետ
1․Ձուն ածելուց հետո թողնում է ու հեռանում։
2․Կկուն բույն չի հյուսում։
3․ Նա շատակեր է, ուտում է հինգ թռչնի չափ։
4․ Մայրը հեռանում է, իսկ կկվի ձագը, հենց որ դուրս է գալիս ձվից, անմիջապես սկսում է դուրս գլորել բնում եղած մյուս ձվերը։
5․ Իր ձուն ածում է ուրիշ թռչնի բնում և ո՛չ թուխս է նստում, ո՛չ էլ հետո կերակրում է իր ձագուկին։
6․Հաճախ դուրս է հրում նաև մյուս ձագուկներին, որպեսզի իրեն շատ սնունդ բաժին ընկնի։
7․ Հինգ օր հետո հինգ անգամ մեծանում է և շուտով բնում չի տեղավորվում։
1.Կկուն բույն չի հյուսում։
2.Իր ձուն ածում է ուրիշ թռչնի բնում և ո՛չ թուխս է նստում, ո՛չ էլ հետո կերակրում է իր ձագուկին:
3.Ձուն ածելուց հետո թողնում է ու հեռանում։
4.Մայրը հեռանում է, իսկ կկվի ձագը, հենց որ դուրս է գալիս ձվից, անմիջապես սկսում է դուրս գլորել բնում եղած մյուս ձվերը։
5.Նա շատակեր է, ուտում է հինգ թռչնի չափ։
6․Հաճախ դուրս է հրում նաև մյուս ձագուկներին, որպեսզի իրեն շատ սնունդ բաժին ընկնի։
7․Հինգ օր հետո հինգ անգամ մեծանում է և շուտով բնում չի տեղավորվում։
ճանապարհ դնել – ճանապարել
հավի խելք ունենալ- անխելք
ասեղների վրա լինել – անհանգիստ լինել
լեզուն կապ ընկնել -վախենալ
չեմ ու չում անել – չուզել
իրար հետ շուն ու կատու լինել – կռվել